Seo, “Arama Motoru Optimizasyonu” yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Seo yapma nedenimiz sitemize daha çok hit ve müşteri çekebilmektir.

Seo Nasıl Yapılmalıdır?

Seo için ilk adım analizdir. Sitenizin uygun olduğu kategori ve ürün hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahipi misiniz? İlk önce bu soruya cevap vererek analizinize başlayabilirsiniz. Daha sonra kategorinize satış veya hit için gerekli kelimeleri seçmelisiniz. Bu kelimeler sizin için kilit noktası olacaktır.  Çalışmalara başlamadan önce kendinize bir takvim oluşturmalısınız. Bu takvimde hangi paylaşımlar yaptığınız, hangi sitelerde sitenizi tanıttığınızın gün gün bu takvime eklemelisiniz. Seo çalışmasına bir nevi başlamış olacaksınız. Geldik 2. planda olan ama gerekli bir çalışma kısmına site içi seo yapma zamanı.

Site İçi Seo Nedir?

Site içi seo dediğimiz olay kaba tabiriyle Google’nin gösterdiği yazı, başlık gibi yazı eklerken dikkat etmeniz ve sitenizdeki açıklamardaki uygunluk olarak anlatılabilir. Site içi seo olayı aslında basit göründüğü gibi değildir.Aldığınız yazılımlarda yada scriptlerde seo ayarlarına dikkat edilerek yapılmış olması gerekir. Uygunsuz ve gereksiz link çıkışları, yanlış yerlerde h etiketlerinin kullanımları gibi onlarca hata olan scriptleri boşa alarak zaman kaybetmenize daha çok müşteri kaybetmenizi sağlayacaktır. Örneğin bir alışveriş scriptiniz var lakin scriptin ana sayfasında hiç başlık yok. Bunu şöyle düşünebilirsiniz e-ticaret scriptinizin giriş sayfasında ürün yok. O zaman müşterileriniz ürün olmadığını görünce kaçacaklardır. Bu mantıkta yürüyerek sitenizin gerekli seo çalışmalarına önem vermelisiniz. Site içi seoyu şu başlıklar altında toplayabiliriz.

1.H Etiketleri Kullanımı
2.Site İçi Bağlantılar
3.Dışarıya Çıkan Bağlantılar ve Kodsal Yapılar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?