Herkese merhaba, sitemizde scriptlere gelen bir çok yorumda arkadaşlar “500 Internal Server Error” hatası aldığından bahsetmiş. Internal Server Error hatasının nedeni tek bir şeye bağlıdır diyemeyiz onun için sizlere aşağıda belirteceğim bazı nedenler bu hataları almanıza sebep oluyor demektir;

1. Hata (.htaccess düzenlemesi)
Sunucunuzun ana dizininde yer alan “.htaccess” dosyasında barınan kodlar apache sürümünüz ile uyuşmuyor olabilir. Hatanın .htaccess ‘den olup olmadığını anlamak için dosyanın adını değiştirin veya sunucunuzdan .htaccess dosyasını silin. Eğer işlemi yaptıktan sonra sitenize erişebiliyorsanız sorun .htaccess dosyasından kaynaklanıyor demektir.

2. Hata (CHMod ayarının düzenlenmesi & yanlış yapılması)
Bu düzenleme için sitenize daha önce eklemiş olduğumuz makaleyi buraya tıklayarak görebilirsiniz.

3. Hata (Veri çeken modüller)
Kurduğunuz scriptin yönetim paneli mevcutsa bağlanmaya çalışın eğer yönetim paneline giriş yapabilirsanız hata bu modüller yüzünden meydana geliyordur. Yönetim paneline giriş yaparak dışarıdan veri çeken modülleri kaldırın (bu scriptlerde çok nadir karşınıza çıkar döviz kurları modülü, hava durumu modülü vb.).

4. Hata (Hatalı kodlama)
Eğer amatör bir script kurduysanız veya içeriğine kendi kodlarınızı eklediyseniz bu hatayı alabilirsiniz. Kodlarınıza göz atarak düzenleyin veya üst düzey birisinden yardım alarak düzelttirin.

5. Hata (Fazla tüketimden kaynaklı hatalar)
Kullandığınız script üst düzey bir script ise fazla kaynak tüketiyordur. Sunucu yoğun kaynak bilgilerine erişemediği veya yetişemediği için bu hatayı verecektir. Sunucunuzun Memory Limitinin üzerine çıkarsanız bu hatadan kaçınamazsınız.

6. Hata (Hepisini düzenledim fakat yine aynı hatayı alıyorum)
Eğer ısrarla aynı hatayı almaya devam ediyorsanız bu hata sunucunuzdan kaynaklanıyordur. Sunucunuz hantal (ağır çalışıyor), bu yüzden sunucu sahibi ile iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer sunucu size ait ise hizmet aldığınız şahıs veya kurumla görüşün. Eğer datacenter size ait ise bu maddeyi baştan okuyunuz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?